Souprava pro modrotisk Indigo


od 6 ks :
Katalogová cena bez DPH: 205,40 Kč
Katalogová cena s DPH: 248,60 Kč


Vaše cena s DPH: 340,60 Kč

  • Katalogové číslo: 9400
  • Záruka (měsíců): 24
  • Skladem: 0 ks
  • Hmotnost: 0,5 kg

Souprava obsahuje vše potřebné pro modrotisk:

- barvu Indigo v prášku 20 g

- příměs 50 g

- sodu 100 g

- 1 pár rukavic

- 2 dřevíčka na míchání

- 2 dřevěné destičky

- 2 druhy gumiček

- stručný návod

- brožurka se vzory pro skládání a něco málo o historii barvy Indigo.

Návod pro modrotiskovou soupravu indigo


Sada pro modrotisk obsahuje barvu indigo, která je upravena (redukována) tak, že příprava barvicí lázně bude snadná. Není potřeba používat louh. Granulky barvy se snadno rozpouštějí. Pracujte v pokojové teplotě. Místo si zabezpečte igelitovou fólií.


Příprava barvícího roztoku:

1._Do velké nádoby nalijte 15 litrů teplé vody z kohoutku. Nejlépe se bude hodit plastový kýbl s víkem. Užší nádoby budou mít menší plochu hladiny a tím se budou méně okysličovat. A o to jde. Ne druhou stranu mělké nádoby vám umožní dělat vzory s napůl ponořenou látkou.

2._Přidejte celý sáček barvy Indigo (21 g) a zamíchejte. Přidejte celý obsah sáčku s příměsí (Reducing agent je Hydrogensiřičitan sodný, E222, obsah 50 g). Nakonec přidejte krystalickou sodu (100 g). Zamíchejte roztok, až se vše rozpustí. Mějte na paměti, že barva vypadá tmavší, když je mokrá nebo rozpuštěná ve vodě.

3._Míchejte roztok v jednom směru. Nakonec změňte směr, míchátko veďte po okraji nádoby a pomalu ho vytáhněte ven. Nádobu přikryjte a nechte roztok odstát cca 15 – 30 minut. Po tu dobu si můžete zavázat látku.


Barvení:

1._Poskládejte a zavažte vaši látku (několik nápadů najdete na obrázcích v letáčku). V nádobě je mnoho barviva, a proto můžete napřed udělat několik pokusů. Látku namočte v čisté vodě a pořádně vyždímejte.

2._Odkryjte nádobu. Vezměte si gumové rukavice. Pěnu z hladiny buď odsuňte ke straně, nebo ji naběračkou vyjměte.

3._Současně ždímejte vaši látku a ponořte ji do barvicího roztoku. Jde o to, aby v látce bylo při ponoření co nejméně vzduchu. Po několik minut potom ještě látku uvnitř lázně mírně postrkujte, aby nebyla na jednom místě. Pozor na usazené barvivo ode dna. Může způsobit fleky!

4._Vyjměte látku z lázně. Na vzduchu se barvivo setká s kyslíkem, který způsobí zbarvení domodra. Nechte oxidovat asi 20 minut.

5._Pro tmavší odstíny opakujte body 2 – 4, anebo můžete látku opláchnout, rozvázat a vyprat v teplé vodě s jemným mýdlem.

6._Když budete hotovi, dejte zpět pěnu, pokud jste ji vyndavali. Znovu roztok zamíchejte a přiklopte. Roztok vydrží několik dní a budete moci barvit několikrát. Roztok můžete používat i za několik dní nebo dokonce týdnů. Pokud má roztok spíše modrozelenou barvu nebo k hladině stoupají modré částečky, je načase roztok více redukovat. Přidejte 2-10 g hydrogensiřičitanu sodného. Pokud je roztok do šeda nebo příliš vodový, je načase přidat více indiga (také vždy 2-10 g najednou).

7._Až budete chtít roztok vylít, můžete ho vylít do odpadu nebo kanalizace. Nádobu umyjte práškovým čistícím prostředkem.Diskuze

Pro čtení diskuzí se musíte přihlásit.

návodnávod